Spalona – trasy biegowe

Wróć do listy

Spalona – trasy biegowe

Rumiane policzki, puszysty śnieg, przyjemny świst wiatru przy zjazdach z górki – kto powiedział, że zimą trzeba siedzieć w domu? Narciarstwo biegowe z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością i to nie tylko dzięki spektakularnym sukcesom Justyny Kowalczyk. Rodziny próbują swych sił w łagodnym szusowaniu na leśnych duktach i malowniczych polanach. A powodów, by zakochać się w biegówkach, jest bez liku. Przede wszystkim wyprawy narciarskie pozwalają nacieszyć oczy pięknem polskich krajobrazów.

Wszędzie tam, gdzie śniegu jest pod dostatkiem, otwiera się ogrom biegowych możliwości. Ponadto, bieganie na nartach – choć również trzeba się go nauczyć – jest łatwiejsze i bezpieczniejsze od narciarstwa zjazdowego. Maluchom wystarczy już kilka lekcji, by śmigać po trasach z uśmiechem na buzi. Dużą zaletę dla większych rodzin stanowi też aspekt finansowy. W przeciwieństwie do stoków, korzystanie z tras biegowych jest bezpłatne, a wypożyczalnie często mają w swojej ofercie korzystne pakiety familijne. Skądinąd, wiele polskich gmin zabiega o popularyzację tego sportu, przez co jak grzyby po deszczu powstają nowe szerokie ratrakowane trasy, centra sportowe oraz wypożyczalnie.

Miłośnicy pięknych krajobrazów i nieco mniej wydeptanych szlaków z przyjemnością zawitają w okolice Lasówki i Spalonej.

Powstała tutaj przemyślana sieć tras narciarstwa biegowego o łącznej długości ok. 40 km. Na tym jednak nie koniec! Jeśli tylko dopisze pogoda, turyści mogą bez problemu dotrzeć do szlaków Stacji Narciarskiej SKI Arena Zieleniec oraz przekroczyć czeską granicę i biegać w okolicy m.in. Masarykovej Chaty oraz szczytów Šerlich, Velká i Malá Deštná. Dzięki temu w promieniu 15 km od Lasówki, narciarze mają do dyspozycji aż 150 km zróżnicowanych, ratrakowanych tras. Wiele z nich idealnie nadaje się do aktywnego odpoczynku z bliskimi. Dość łatwa pętla 5 km w Lasówce skradnie serce wszystkim początkującym oraz rodzinom z mniejszymi dziećmi. Roztacza się z niej zachwycająca panorama Gór Orlickich. Jeśli natomiast lubicie wyzwania, wybierzcie się na spacer 13-km pętlą przez klimatyczny bukowo-świerkowy las. Mali narciarze świetnie odnajdą się również w pobliskiej Spalonej. Właśnie z myślą o nich i o początkujących stworzono płaskie trasy treningowe na Polanie, a także dwie stosunkowo łatwe pętle: Czerwoną (4,6 km) oraz Zieloną (6 km). Gdy poczujecie się już pewniej przy zjazdach i podjazdach, koniecznie zdobądźcie jeden ze szczytów Jagodnej. Do wyboru macie kilka szlaków o trudniejszych i łatwiejszych wariantach. Warto wspomnieć też o ciekawej, familijnej imprezie biegowej – Amatorskich Mistrzostwach Lasówki w Biegu Narciarskim, które w połowie lutego przyciągają miłośników śnieżnych szusów z różnych zakątków Polski.

Nie pozostaje nic innego, jak tylko wybrać jedną z tras i ruszyć na rodzinną biegową wyprawę.

Życzymy dużo śniegu i wielu przyjemnych zjazdów!!!

Wyślij wiadomość

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Twoja wiadomość nie została dostarczona. Spróbuj ponownie.